Farmakologia jest to inaczej lekoznawstwo; nauka o lekach zajmująca się oddziaływaniem substancji chemicznych na organizmy żywe oraz możliwością ich wykorzystania jako środków leczniczych.
Dwie podstawowe gałęzie farmakologii to farmakodynamika i farmakokinetyka.
Farmakodynamika bada mechanizmy i skutki działania substancji chemicznych (w tym leków) na organizm. Na poziomie molekularnym zajmuje się wpływem substancji farmakologicznych na określone struktury komórkowe będące dla nich rzeczywistymi receptorami i odpowiadające za efekty farmakologiczne.
Farmakokinetyka zajmuje się wpływem organizmu na zastosowane substancje chemiczne i leki. Bada procesy kinetyczne, jakim podlega lek w ustroju. W praktyce określa zmiany stężenia leku w płynach ustrojowych i ustala jego parametry farmakokinetyczne, co pozwala na ustalenie przeciętnej dawki leku, a w szczególnych przypadkach dawek indywidualnych.
Współczesna farmakologia koncentruje się na badaniach z zakresu farmakologii molekularnej i problemach dotyczących zmiany właściwości leku wynikających z niewielkich zmian w jego strukturze oraz wpływu leku na poszczególne organy i układy organizmu. Farmakolodzy przeprowadzają wszechstronne badania i bardzo szczegółowe testy, których pozytywne wyniki mogą zadecydować o wprowadzeniu na rynek nowego leku. Badania te prowadzone są na zwierzętach laboratoryjnych. Na podstawie ich wyników przewidywany jest wpływ danego leku na organizm człowieka, w tym także jego potencjalne działanie toksyczne. W celu rutynowej kontroli jakości, czystości oraz siły działania leku – po zakończeniu testów na zwierzętach laboratoryjnych – jest on następnie testowany na ludziach pod kontrolą lekarzy w ośrodkach klinicznych.
Skomentuj jako pierwszy!