Fobia jest to skrajny, irracjonalny strach przed specyficznym przedmiotem bądź sytuacją. Zalicza się ją do jednego z typów zaburzeń lękowych, lęk jest bowiem gł. symptomem doświadczanym przez cierpiącego na fobię.
Uważa się, że fobie są wyuczonymi reakcjami emocjonalnymi. Generalnie twierdzi się, że występują wtedy, kiedy strach zrodzony przez pierwotnie zagrażającą sytuację zostaje przeniesiony na podobne sytuacje, a pierwotny strach zostaje wyparty bądź zapomniany.
W zwalczaniu fobii często skuteczna jest terapia behawioralna. Osoba cierpiąca na fobię zostaje stopniowo wystawiana na działanie przedmiotu prowokującego lęk w sposób kontrolowany do momentu, w którym przestaje odczuwać lęk, uświadomiwszy sobie, że jej pełne lęku oczekiwanie tej sytuacji pozostaje niespełnione. W ten sposób silne związki skojarzeniowe między sytuacją lękotwórczą, doświadczaniem przez tę osobę lęku oraz unikaniem przez nią tej sytuacji w przyszłości zostają zerwane i zastępuje je mniej chorobliwy zbiór reakcji. Chociaż psychiatrzy klasyfikują fobię jako jeden z typów zaburzeń lękowych, ukuto już setki słów na specjalne oznaczenie natury strachu poprzez dodawanie przedrostka do słowa fobia, pochodzącego z greki bądź od rodzącego strach przedmiotu.
Skomentuj jako pierwszy!