Inteligencja jest to własność psychiki polegająca na zdolności do uczenia się na podstawie doświadczenia, zdolności przystosowania się do nowych sytuacji, zdolności rozumienia i operowania pojęciami abstrakcyjnymi czy używania wiedzy do manipulowania środowiskiem.
Choć definicje inteligencja podlegają zmianom, teoretycy zgadzają się, iż jest to raczej zdolność czy potencjał niż coś w pełni rozwiniętego i statycznego oraz że ma biologiczne podłoże. O inteligencji myśli się jako o kombinacji wrodzonych, genetycznie uwarunkowanych cech ośrodkowego układu nerwowego jednostki oraz inteligencji nabytej, ukształtowanej pod wpływem doświadczenia i nauki. Inteligencję można mierzyć, choć nie są to pomiary doskonałe, za pomocą testów inteligencji, np. skali Stanforda-Bineta lub skal Wechslera. Testy te mają za zadanie określić iloraz inteligencji jednostki (IQ). Brak jest jakiejkolwiek metody oceny inteligencji wrodzonej. Psycholodzy zaczęli tworzyć testy ok. 1900, co zaowocowało empirycznymi badaniami nad strukturą ludzkiej inteligencji. Później wyniki testów analizowano za pomocą metod statystycznych, a porównania czynione pomiędzy otrzymywanymi próbkami pozwoliły ocenić relatywną wagę zdolności indywidualnych i zbudować prawdopodobny obraz inteligencji.
Do 1950 psycholodzy podzieleni byli na tych, którzy bronili inteligencji jako czegoś jednorodnego, i tych, którzy widzieli ją złożoną z wielu zdolności. Po 1950 zdecydowany wpływ na opinię psychologiczną zdobyły osiągnięcia J.P. Guilforda. Guilford rozbił pojęcie inteligencji ogólnej na 120 specyficznych zdolności i pogrupował je w trzy zasadnicze kategorie – na procesy logiczne, na różnego rodzaju procesy przetwarzania informacji oraz na produkty owych procesów. Jego badania nad strukturą inteligencji oparte były na analizie czynnikowej. W latach 70. uzupełnione zostały bezpośrednimi badaniami nad procesami umysłowymi będącymi podstawą inteligencji oraz nad tym, jak owe procesy przebiegają w różnych kontekstach środowiskowych. Innymi obiecującymi kierunkami badań, które być może pozwolą w przyszłości zrozumieć, czym jest inteligencja ludzka, są starania zmierzające do zbudowania komputerowego modelu ludzkiej inteligencji oraz badania nad biologiczną mózgową podstawą inteligencji.
Skomentuj jako pierwszy!