Jajowód

Jajowód jest to inaczej trąbka maciczna; parzysty, długi, cien­ki przewód znajdujący się w jamie brzusznej kobiet, trans­portujący komórkę jajową z jajnika – gdzie jest produ­kowana – do światła jamy macicy, a także plemniki w kierunku komórki jajowej (zapewniający odpowiednie środowisko dla zapłodnienia).

Jajowód ma 10-20 cm dł. i 0,5- -1,2 cm średnicy. Składa się z lejka, bańki, cieśni i czę­ści macicznej otwierającej się do jamy macicy. Wydzieli­ny błony śluzowej jajowodu pomagają w transporcie nasienia i jaja, a także stwarzają środowisko odżywcze. Błona ślu­zowa zawiera też komórki, które mają włosowate struk­tury zw. migawkami, wspomagające ruch jaja i plemni­ków w jajowodzie Nasienie złożone w obrębie żeńskich dróg rodnych (w sklepieniu pochwy) dociera zwykle do lejka jajowodu w ciągu kilku godzin, a jajo – zapłodnione lub nie | do jamy macicy w ciągu 3-4 dni. Ruchy wahadłowe miga­wek i rytmiczne skurcze (fale perystaltyczne) mięśniówki ścian jajowodu współpracują podczas przemieszczania się ko­mórek rozrodczych.

Tags:

Ostatnia edycja przez

2 komentarze to “Jajowód”

  1. Karina 05-10-2016 at 05:56 #

    Jesteśmy wspaniale stworzeni. To jest fascynujące jak te skomplikowane procesy przebiegają i jak to jest mądrze wymyślone. I jak tu nie wierzyć w Twórce tego wszystkiego, Boga. Przecież do tego trzeba ogromnej mądrości, wiedzy i inteligencji, żeby to tak działało. Chwała Mu za to.

  2. pp 30-10-2016 at 10:30 #

    Swieta prawda !

Dodaj komentarz