Samobójstwo
Samobójstwo to celowe działanie mające na celu pozbawienie siebie życia, bez aktywnej pomocy innych osób. Ludzie od wieków odbierali sobie życie, rzecz w zasadzie tak powszechna jak jedzenie czy spanie. Od wieków też samobójstwo intrygowało człowieka. Dopatrywał się w tym akcie mrocznych tajemnic, nieczystych sił, nadprzyrodzonych mocy. Zwykły śmiertelnik nie potrafił zrozumieć, dlaczego z całego otaczającego go świata przyrody tylko człowiek podnosi na siebie rękę. Codziennie na całym świecie ponad 1000 osób umiera śmiercią samobójczą. Powody tych czynów są bardzo różne, czasem do końca niejasne czy w ogóle nieznane.
Jeśli chodzi o sam sposób to tutaj pomysłowość i fantazja ludzka nie znają granic. Można po prostu wstrzymać oddech, sposób raczej mało skomplikowany, ale już taki Couvreux, który ściął sobie głowę urządzeniem własnej produkcji wykazał więcej wyrafinowania. Można połknąć klucz jak Gilbert lub nawet rozżarzone węgle jak to uczyniła rzymska arystokratka Porcia, zrozpaczona brakiem innych możliwości. Samobójcy to ludzie, u których naturalna, instynktowna wola życia przegrywa z silniejszym zaburzeniem emocji wynikającym z poczucia bezsensu, niskiej samooceny, nierozwiązywalnych problemów. Żaden szczęśliwy i zadowolony z siebie i swojego życia osobnik nie będzie próbował się zabić, bo i po cóż? W gruncie rzeczy jest to przecież kwestia wyboru pomiędzy sytuacją, której człowiek nie potrafi sprostać, która przerasta jego możliwości i chęci a sytuacją, w której nie trzeba już podejmować żadnego wysiłku ani decyzji. Jest to, zatem paradoksalnie, decyzja niepodejmowania żadnych decyzji.
Zjawiska samobójstwa nie da się jednak wytłumaczyć w sposób jednostronny. Nie istnieje bowiem tylko jeden czynnik decydujący o tym, że dana osoba podejmuje decyzje o odebraniu sobie życia. Pewne światło na to zjawisko rzuca dopiero interdyscyplinarne podejście. Spojrzenie na samobójstwo z punktu widzenia psychologii, socjologii, medycyny, a także statystyki i religii pozwala nieco inaczej potraktować śmierć samobójczą. Psychologia koncentruje się na poszukiwaniu determinant zachowań samobójczych w cechach osobowości człowieka. Szczególną uwagę koncentruje na zaburzeniach osobowościowych i problemach motywacyjnych. Także w podejściach teoretycznych do problemu samobójstwa widoczne są różnice. Wspólnymi, niezależnie od koncepcji teoretycznej, cechami charakterystycznymi dla potencjalnego samobójcy są: zaburzenia osobowości (przejściowe lub trwałe), niedojrzałość emocjonalna, mała odporność na stres oraz reagowanie autoagresją na sytuację zagrożenia. Te cechy sprawiają, że należy baczniej przyjrzeć się procesowi motywacyjnemu i realizowaniu swoich celów życiowych przez różnych ludzi. Wiadomo, że w życiu każdego człowieka niezmiernie ważnym momentem jest odnoszenie sukcesu. Trudno jednak wyobrazić sobie jednostkę, która w sposób nieomylny realizuje swoje życiowe zamiary odnosząc nieustannie sukcesy; okazuje się, że tak samo ważną umiejętnością jest dojrzałe reagowanie na niepowodzenia. Te natomiast powstają w wyniku splotu czynników osobowych, braku kompetencji, małej motywacji, niedojrzałości emocjonalnej i niedostatecznego uporu w osiąganiu celów. Niepowodzenia, a w ich wyniku frustracje, powodują poczucie niemocy, obniżają poczucie własnej wartości. Nasilenie niepowodzeń prowadzi zaś do powstania kryzysu egzystencjalne go. Wiąże się on często z utratą sensu życia, świata wartości (sens życia to wytyczenie jasnego, praktycznego i możliwego do zaaprobowania kierunku działania na przyszłość, a bez zaspokojenia tej potrzeby człowiek nie może funkcjonować normalnie). Niezaspokojenie tej potrzeby prowadzi do wytworzenia się tzw. nerwicy neogennej.
Sens życia odgrywa centralną rolę wśród czynników mających wpływ na kształt życia i na samopoczucie jednostki jaki jej najbliższego otoczenia. Posiadanie sensu życia przez człowieka jest koniecznym warunkiem jego rozwoju, samorealizacji. Włączenie tego problemu do psychologii osobowości przyczyniło się do lepszego zrozumienia uwarunkowań zachowań samobójczych. Z kolei socjologia analizuje akt samobójczy w kontekście jego społecznych uwarunkowań. Poszukuje motywacji aktu samobójczego w zaburzeniach funkcjonowania społecznego. Tłumaczy samobójstwo jednostki społecznym kontekstem. Jednostka, pchana w kierunku samobójstwa nie widzi możliwości zaspokojenia swoich potrzeb. To patologia społeczna stwarza patologię jednostki. Twórcą tej dość uproszczonej koncepcji samobójstw byt E. Durkheim. Stworzył on pojęcie społeczeństwa suicydogennego. Oskarżał on wadliwie funkcjonujące społeczeństwo o stwarzanie warunków do realizacji dążeń autodestrukcyjnych. Kontynuatorzy tych poglądów zwrócili uwagę na to, że agresja i autoagresja są wynikiem konfliktu ról pełnionych przez jednostkę (wiąże się to z dezintegracją takich czynników, jak: prestiż społeczny, status materialny, dostęp do różnych dóbr). Zauważono również związek pomiędzy agresywnością społeczeństwa, a ilością samobójstw. Według tych socjologów wysokie wskaźniki liczby samobójstw zmniejszają agresywność społeczną. Inni socjologowie (np. E. Merton) doszukiwali się źródeł wszelkich patologii w wadliwie funkcjonującym społeczeństwie. Jeżeli jest zbyt duża rozbieżność między wyznaczonymi przez daną kulturą aspiracjami, a uwarunkowanymi społecznie możliwościami ich realizacji, to wtedy pojawia się więcej zachowań dewiacyjnych. Jednostka próbuje przystosować się do opisanej sytuacji poprzez: konformizm, innowacje, rytualizm, bunt lub wycofanie. Kiedy w danym społeczeństwie są wysokie jednostkowe aspiracje, a normy obowiązujące są bardzo silnie zakorzenione i nie wchodzi w rachubę ich złamanie, to jednostka skazana jest na przeżywanie silnego konfliktu. Rozwiązanie konfliktu jest możliwe jedynie poprzez odrzucenie zarówno aspiracji jak i metod ich realizacji. Taka sytuacja prowadzi do utraty sensu życia i odsłania jedyną drogę — samobójstwo.
Kolejne teorie socjologiczne zwracają uwagę na to, że uwarunkowań samobójstw należy poszukiwać w dezintegracji środowisk miejskich, rozluźnieniu więzi rodzinnych i sąsiedzkich (teoria więzi społecznych) lub w niedostatecznej społecznej kontroli, która w ostatnich latach bardzo mocno się zdeformowała (szczególnie zauważalna jest różnica w społeczności wiejskiej). Z dziedzin medycznych szczególnie psychiatria próbuje dać odpowiedź na pytanie, czym jest samobójstwo i czy jest objawem zachowania odbiegającego od normy psychicznej? Nie ma jasnej i jednoznacznej definicji zdrowia psychicznego, medycyna traktuje samobójstwo jako jeden z ważnych objawów współwystępujących z zaburzeniami, takimi jak np. depresja. Dawne badania E. Kraepelina wskazują na fakt, że 20,4% zamachów samobójczych mężczyzn i 14,7% samobójstw wśród kobiet występuje u osób z objawami depresji. Wczesne wykrywanie objawów depresji może, więc mieć ogromne znaczenie dla profilaktyki samobójstw.
Rocznie prawie pół miliona ludzi na całym świecie popełnia samobójstwo. Polska znajduje się wśród państw o średnim współczynniku samobójstw, który jednak ciągle wzrasta. Stosunkowo niski współczynnik ma Izrael, Hiszpania, Grecja, Azerbejdżan, największy zaś — Litwa, Rosja, Białoruś.
Samobójstwo wspomagane
Samobójstwo wspomagane (assisted suicide), czyli samobójstwo w asyście lekarza ma miejsce wtedy, gdy pragnący śmierci uzyskuje od lekarza wszystkie środki potrzebne do popełnienia samobójstwa poprzez wypisanie recepty, przygotowanie tych substancji lub informacje na ich temat. Pacjent sam podejmuje decyzję o zakończeniu życia, może prosić lekarza o asystowanie mu podczas przyjmowania toksyn. Jest to działalność karalna. W Stanach Zjednoczonych walkę o uznanie prawne takiego postępowania prowadził dr Jack Kevorkian (dr Śmierć), który uczestniczył otwarcie w samobójstwach przeprowadzonych przy użyciu sporządzonego przez niego zestawu (mercitron). Został aresztowany w 1999 r. za asystowanie w ponad 130 samobójstwach i otrzymał wyrok wieloletniego więzienia (do 2019 r.). Warte podkreślenia są motywy powodujące lekarzy czy bliskich chorego do podania mu śmiercionośnego leku. Chęć zysku materialnego (spadek, stosowna zapłata), próba panowania nad życiem i śmiercią czy frustracja lekarza z powodu niepowodzenia w leczeniu są pomijane w powyższych definicjach, a jednak w praktyce mogą być przyczynami dokonania eutanazji.
Samobójstwa u dzieci i młodzieży
Szczególnym problemem są samobójstwa u dzieci i młodzieży. Wśród przyczyn zgonów w grupie wiekowej od 15 do 24 lat samobójstwo plasuje się na trzecim miejscu, a w grupie od 5 do 14 lat — na szóstym. W Polsce liczba samobójstw wśród młodzieży ma tendencje wzrostową. Dziecko nastoletnie bardzo emocjonalnie reaguje na wszelkie stresy, czuje się zagubione w przededniu dorosłości, skrajnym wahaniom podlega jego samoocena, dręczy je niepewność samodzielnego jutra i wiele innych obaw, a do tego jest pod presją planowania przyszłości i kariery. Stany depresyjne i myśli samobójcze są wskazaniami do leczenia.
Gdy rodzice podejrzewają, że dziecko ma poważne problemy, z którymi sobie nie radzi, nie mogą zwlekać z szukaniem pomocy, gdyż jak najszybciej powinno ono zostać poddane badaniu psychiatrycznemu. Poniżej wymieniono najczęściej spotykane objawy, które powinny zaalarmować rodziców: zmiana nawyków związanych ze snem i jedzeniem, unikanie kolegów i rodziny oraz ograniczanie normalnej aktywności, zachowania agresywne, buntownicze, ucieczki z domu, sięganie po alkohol i narkotyki, rzucający się w oczy brak dbałości o wygląd zewnętrzny, widoczne zmiany w osobowości, nastrój zniechęcenia i nudy, trudności z koncentracją, gorsze wyniki w nauce, powtarzające się skargi na dolegliwości fizyczne, często związane ze stanami napięcia psychicznego, takie jak bóle brzucha i głowy, stale uczucie zmęczenia, utrata zainteresowania dotychczasowymi rozrywkami, negatywne reagowanie na pochwały i nagrody, stwierdzenia typu rozpadam się od wewnątrz, aluzyjne wypowiedzi w rodzaju: Już niedługo przestanę być dla was problemem, wszystko jest nieważne, nic nie ma sensu, chce zniknąć wam z oczu, porządkowanie swoich spraw, np. rozdawanie ulubionych rzeczy, generalne porządki w pokoju, biurku, wyrzucanie potrzebnych rzeczy, nagle objawy radosnego nastroju po okresie depresji.
Poza kontaktem z psychologiem rodzice powinni też sami zapytać dziecko wprost, czy faktycznie czuje się nieszczęśliwe i miewa myśli samobójcze. Nie należy się bać, ze to podsuwanie złych myśli. Przeciwnie, to uświadamianie młodemu człowiekowi, że ktoś się o niego bardzo troszczy, chce zrozumieć jego problemy i kłopoty, a w efekcie pomóc.
Pomoc
W sytuacjach kryzysowych interwencję terapeutyczną podejmuje się w trzech grupach osób. Pierwsza grupa to potencjalni samobójcy, którzy dają sygnały o swoim zamiarze. Z osobami noszącymi się z zamiarem odebrania sobie życia należy porozmawiać przede wszystkim o jej problemach, pozwalając odreagować emocje tak, aby nie dopuścić do zawężenia suicydalnego (rozważanie samobójstwa jako jedynego możliwego rozwiązania problemów). Wprost należy pytać o myśli i fantazje samobójcze. Podobne rozmowy należy prowadzić z rodziną samobójcy. Druga grupa, to osoby po próbie samobójczej. Nawet najmniej groźna próba samobójcza wymaga wnikliwej analizy. Ocenia się zarówno stan psychiczny jak i somatyczny tej osoby (lekarz i psycholog).
Należy bardzo dokładnie przeanalizować całą sytuację i rozważyć ryzyko ponowienia takiej próby, pamiętając, że czasami poprawa nastroju jest związana ze spadkiem napięcia, ulgą po próbie samobójczej i nie należy traktować go jako wyraz pogodzenia się z życiem. Trzecia grupa to rodziny, w których ktoś podjął próbę samobójczą. Każda śmierć porusza całą rodzinę i bliskich; tym bardziej, gdy chodzi o śmierć samobójczą.
Każda próba samobójcza ujawnia kryzys w rodzinie, wydobywa na światło dzienne wadliwe relacje, izolację i osamotnienie jej członków. Dla rodziny jest to olbrzymia dawka cierpienia wyrażającego się przeżywaniem lęku, poczucia winy, wstydu, poczucia krzywdy. Bardzo ważne jest, aby dać ujście tym uczuciom, poznać schematy zachowań i myśli i przerwać destrukcyjny łańcuch postępowania. Jeśli rodzina nie otrzyma fachowej pomocy w takiej sytuacji, to można stwierdzić występowanie samobójstw w kolejnych pokoleniach (tzw. tradycja suicydalna). Pomoc powinna doprowadzić do szybkiego zmobilizowania rodziny, aby udzieliła wsparcia bliskiemu, zapewniła mu bezpieczeństwo oraz sama wzmocniła swe więzi. Bardzo ważne jest wyrobienie przekonania, że rodzina potrzebuje i ma prawo do pomocy i opieki.
Większość religii (np.: chrześcijaństwo, judaizm) zakazuje samobójstw. W niektórych kulturach (np.: Japonia, Indie) samobójstwa popełniane w pewnych okolicznościach (seppuku) są usankcjonowane tradycją i spotykają się ze społeczną i religijną akceptacją. Historycznie i w różnych kulturach zmieniało się podejście prawne do samobójstwa. W okresie średniowiecza i późniejszym, w licznych europejskich systemach prawnych próba samobójstwa była karana śmiercią, zadawaną często w męczarniach. Wpływ na to miało niewątpliwie uznanie samobójstwa za grzech ciężki przez chrześcijaństwo. W przypadku udanych prób samobójstwa, symboliczną karę wykonywano niekiedy na zwłokach. Z drugiej strony, w niektórych innych kulturach, jak w feudalnej Japonii, samobójstwo było honorowym rodzajem śmierci. We współczesnych systemach prawnych samobójca nie podlega karze za próbę samobójczą. W polskim prawie, nigdy nie uznawano samobójstwa za czyn zabroniony, nie jest czynem zabronionym również próba samobójcza. Ponieważ jednak samobójstwo jest niewątpliwie czynem ocenianym nagannie przez społeczeństwo i społecznie niepożądanym, przestępstwem jest nakłanianie do samobójstwa lub udzielenie pomocy w popełnieniu samobójstwa przez inną osobę, nawet na jej życzenie. Ten typ przestępstwa przewiduje przepis art. 151 Kodeksu karnego, który stanowi: kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze…
Samobójstwa w liczbach
Najwięcej aktów samobójczych popełniają ludzie w wieku 16-21 lat drugim, niebezpiecznym okresem jest wiek 45-55 lat. Wbrew rozpowszechnionym sądom samobójstwa w Polsce (oraz w większości innych państw świata) częściej popełniają mężczyźni niż kobiety, we wszystkich grupach wiekowych. W pierwszej grupie wiekowej (16-21 lat) liczba samobójstw kobiet i mężczyzn jest prawie jednakowa, natomiast w drugiej grupie wiekowej (45-55 lat) mężczyźni mają zdecydowaną przewagę. W 2004 roku odnotowano w Polsce 4893 zamachów samobójczych zakończonych zgonem. Do zamachów samobójczych najczęściej dochodzi w mieszkaniu (2178) oraz w pomieszczeniach zabudowań gospodarczych (1092); następne w kolejności miejsce to piwnice i strychy (713), a także obszar parku i lasu (473). Sposobami popełnienia zamachu są zwykle: otrucie gazem (33), zażycie trucizny (48), zażycie środków nasennych (169), uszkodzenie układu krwionośnego (74), inne samookaleczenie (79), rzucenie się z wysokości (400), utopienie się (125), powieszenie się (4354), rzucenie się pod pojazd (117), zastrzelenie się (50), inny sposób (172). Nie zawsze można ustalić przyczynę zamachu — tak było w 2603 zdarzeniach. W pozostałych przypadkach przyczynami zamachów na własne życie były: choroba psychiczna (875), nieporozumienia rodzinne (613), przewlekła choroba (429), ciężkie warunki ekonomiczne (416), zawód miłosny (202), nagła utrata źródeł utrzymania (152), śmierć bliskiej osoby (99), problemy szkolne (75), trwałe kalectwo (34), zachorowanie na AIDS (8), niepożądana ciąża (4).
Skomentuj jako pierwszy!