Szczekający kaszel u dzieci wskazywać może zarówno na podgłośniowe zapalenie krtani, jak i błonicę krtani. Jest on głośny, suchy i towarzyszy mu utrudnione nabieranie powietrza. Wymaga on natychmiastowej interwencji, jako że może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka.
Przyczyny szczekającego kaszlu u dzieci
Najczęstsza przyczyna szczekającego kaszlu to choroby krtani. Jak już zostało wspomniane, zwykle występuje on w przebiegu podłośniowego zapalenia krtani. W około 80% przypadków, przyczynę choroby stanowi infekcja wirusowa spowodowana przez wirusy grupy A i B, paragrypy 1 i 2, adenowirusy oraz RS wirusy. Podgłośniowe zapalenie krtani powoduje obrzęk tkanki łącznej w podgłośniowej krtani, w konsekwencji czego następuje zwężenie dróg oddechowych. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że u dzieci są one niezwykle wąskie i nawet niewielki obrzęk może w znaczący sposób utrudniać oddychanie. Wpływ na rozwój zapalenia mogą mieć zarówno czynniki anatomiczne, jak i alergiczne czy atmosferyczne. Opisywana dolegliwość najczęściej dotyczy dzieci między 6 miesiącem a 3 rokiem życia i zwykle występuje w sezonie jesienno – zimowym.
Kolejną z przyczyn szczekającego kaszlu jest błonica krtani wywoływana przez zakażenie bakteryjne maczugowcem błonicy.
Objawy charakterystyczne dla kaszlu szczekającego
Kaszel szczekający rozpoczyna się nagle, zwykle w nocy. Narasta w pozycji leżącej i towarzyszy mu zwiększony wysiłek oddechowy, wciąganie międzyżebrzy, duszność wdechową oraz poruszanie skrzydełkami nosa. Dziecko budzi się wówczas z suchym kaszlem przypominającym szczekanie psa i świstem krtaniowym. Charakterystyczny dla tej dolegliwości jest brak innych, poważnych symptomów.
Błonica krtani, poza szczekającym kaszlem objawia się także chrypką, która prowadzić może do bezgłosu. Gdy ma ona postać toksyczną, rozwija się bardzo szybko i towarzyszy jej grypa, osłabienie, sinica oraz świst oddechowy.
Jak leczyć szczekający kaszel u dzieci?
W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z powyższych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W oczekiwaniu na wizytę, warto ochłodzić pokój, w którym znajduje się dziecko, przez otworzenie okna i podejście z nim do niego. Przyczyni się to do redukcji dróg oddechowych i zminimalizowania przykrych dolegliwości.
W stanach łagodnych, leczenie kaszlu tego typu polega na zwalczaniu objawów. Zalecane jest tutaj oddychanie wilgotnym, chłodnym powietrzem, nawadnianie doustne lub dożylne, a także wykonywanie inhalacji z użyciem roztworu soli fizjologicznej. W większości przypadków, przykre objawy znikają w przeciągu 24 godzin.
Gdy to nie nastąpi, zaleca się wdrożenie leczenia glikokortykoidami, które zmniejszają obrzęk okolicy podgłośniowej krtani w przeciągu 4-6 godzin. Podaje się je doustnie lub pozajelitowo – dożylnie lub domięśniowo, w dawce dopasowanej do masy ciała dziecka.
W ciężkim stanie, należy je hospitalizować i podać glikokortykoid dożylnie w połączeniu z nebulizacją oraz adrenaliną. Jednocześnie podaje się leki przeciwgorączkowe i uspokajające. W przypadku hipoksji, wykonywana jest także tlenoterapia. Gdy stan dziecka jest bardzo poważny i wskazuje na rozwijającą się niewydolność oddechową, zaleca się przeprowadzenie intubacji dotchawiczej oraz późniejsze leczenie na oddziale intensywnej terapii. W przypadku błoni krtani, leczenie polega na antybiotykoterapii oraz podaniu antytoksyny. Konieczna może być także tracheotomia lub intubacja.
Możliwe powikłania szczekającego kaszlu
Do najgroźniejszych powikłań szczekającego kaszlu zalicza się niewydolność oddechową w wyniku całkowitej obtuacji dróg oddechowych oraz niewydolność krążenia. Oprócz tego, pojawić może się również zapalenie i obrzęk płuc oraz bakteryjne zapalenie tchawicy. Panuje zasada, zgodnie z którą, im młodsze dziecko, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań.
W przypadku niegroźnych postaci kaszlu takich, jak suchy czy mokry, zaleca się leczenie z użyciem między innymi syropu. Kluczowe jest tutaj odpowiednie zdiagnozowanie dolegliwości – jednie wówczas podjęte leczenie będzie skuteczne.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Skomentuj jako pierwszy!