Skłonności do szybkiego i nadmiernego rumienienia się pod wpływem emocji, skrajnych temperatur czy ostrych pokarmów mogą być pierwszym objawem trądziku różowatego.
Trądzik ten, w przeciwieństwie do trądziku pospolitego, jest przypadłością osób dojrzałych. Ujawnia się już po okresie dojrzewania, często pod wpływem zawirowań hormonalnych wieku około menopauzalnego. Trądzik różowaty częściej atakuje kobiety, ale to u mężczyzn przebiega bardziej intensywnie. Osoby, obserwujące u siebie objawy opisane w pierwszym zdaniu, powinny bacznie obserwować cerę, czy nie pojawiają się na niej trwalsze zmiany tzn. długo utrzymujące się zaczerwienienie (w okolicach nosa, brody, czoła), pękające naczynka, wyraźnie rozszerzone pory skóry. Jeśli takowe się pojawią konieczna jest natychmiastowa interwencja, w przeciwnym wypadku trądzik rozwinie się do pełnoobjawowej postaci z pryszczami, stanami zapalnymi i przerostami tkanek. Leczenie pełnoobjawowego trądziku różowatego jest znacznie trudniejsze niż profilaktyka.
Profilaktyka
Profilaktyka polega na zabezpieczaniu twarzy przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych i wewnętrznych zaostrzających rumień, wzmacnianiu i stabilizowaniu pracy naczynek krwionośnych, łagodzeniu istniejących zmian. Pielęgnacja cery zagrożonej trądzikiem wymaga stosowania bardzo łagodnych kosmetyków o silnym działaniu ochronnym.
Leczenie trądziku różowatego
W leczeniu trądziku różowatego zazwyczaj stosowane są leki miejscowe jak przykładowo metronizadol (maści i kremy), zalecana jest też dieta łagodna dla układu trawiennego. W razie stwierdzenia chorób współistniejących (zakażeń helicobacter pyroli, zaburzeń hormonalnych) konieczne jest również leczenie ogólnoustrojowe. Osoby, u których doszło do deformacji tkanek (objaw ten występuje z reguły u mężczyzn), mogą być poddane leczeniu chirurgicznemu lub laseroterapii.
Prawidłowo leczony trądzik różowaty ma duże skłonności do remisji (ustępowania objawów). Najlepsze efekty terapeutyczne przynosi leczenie połączone z prawidłową pielęgnacją cery dotkniętej trądzikiem i zmianami dietetycznymi.
Skomentuj jako pierwszy!