Trudności z koncentracją

Objawy: przeskakiwanie myślami z tematu na temat. Słabe wyniki w nauce, dziury w świadomości.

Jeśli odczuwamy silne lęki, utrzymujemy organizm w stałym pogotowiu, a wskutek tego jego energia ulega przedwczesnemu zużyciu. Ustalmy zatem, czy trudności z koncentracją nie mogą być
wynikiem stresu spowodowanego lękiem! W tym przypadku najpierw trzeba go usunąć.

Przyczyny

Trudności z koncentracją mają dwie przyczyny – organiczną i psychiczną. Niedostateczne zaopatrzenie mózgu w tlen i składniki odżywcze. To z kolei może być spowodowane nieprawidłowym odży-
wianiem i stresem.  Niemożność skupienia się wskutek wewnętrznych konfliktów albo nieprawidłowych wzorów myślenia.

Podłoże organiczne

Mózg jest zawsze aktywny, bez względu na to, czy jesteśmy skupieni, uprawiamy sport czy śpimy. Ma on wskutek tego bardzo duże wymagania żywieniowe. Przede wszystkim potrzebuje choliny, z której organizm produkuje ważną substancję – acetylocholinę, będącą przekaźnikiem impulsów nerwowych.

Podłoże psychiczne

Życie w pośpiechu, wykonywanie kilku czynności naraz (np. prowadzimy samochód, rozmawiamy przez telefon komórkowy, a jednocześnie planujemy następną transakcję), stres sprawiają, że
zmniejsza się intensywność przeżyć, a tym samym zdolność do koncentracji.

Leczenie niefarmakologiczne

Pomocne przyprawy. Przyprawy mogą być szczególnie pomocne przy trudnościach z koncentracją, ponieważ oddziałują także za pośrednictwem zmysłu węchu. On zaś jest ściśle związany z naszą
zdolnością do koncentracji i pamięcią. Na polecenie zasługują: bylica pospolita, papryka, mięta pieprzowa, szafran i gorczyca.

Ziele myślicieli. Już w starożytnej Grecji kozieradka uchodziła za wypróbowany środek leczniczy na słabość ciała i umysłu. Zawiera ona dużo choliny i liczne składniki mineralne sprzyjające koncentracji. Napar z nieprażonych nasion nie zasługuje jednak nie polecenie ze względu na zawartość problematycznych saponin; najlepsza jest aktywizowana kozieradka z apteki (3-5 kapsułek dziennie).

Aromaterapia. Rozmaryn, bazylia, wawrzyn i mięta pieprzowa cieszą się opinią wypróbowanych środków na poprawę pracy mózgu. Kilka kropli odpowiedniego olejku (możemy też przyrządzić sobie indywidualną mieszankę z poszczególnych olejków!) należy wlać do lampki albo miseczki zapachowej i ustawić je w pokoju, znacznie poprawi to zdolność do koncentracji.

Leki homeopatyczne. Całościowo wpływają na gospodarkę energetyczną człowieka.

  • Avena sativa pomaga na uczucie osłabienia, brak apetytu i drażliwość. Dawkowanie: 3 razy dziennie 5-10 kropli.
  • Damiana Pentarkan S zalecana jest na wyczerpanie fizyczne i umysłowe połączone z trudnościami z koncentracją. Dawkowanie: 3 razy dziennie 15 kropli.
  • Gelsemium D6 powinno być stosowane na osłabienie, napięciowe bóle głowy i ociężałość. Dawkowanie: 3 razy dziennie 10-20 kuleczek.

Lecytyna. Lecytyna zalecana jest przy problemach z koncentracją. Działa bezpośrednio na tzw. synapsy w mózgu, służące przekazywaniu informacji. Lecytynę zawierają: żółtko jaj, produkty sojowe, maślanka, grzyby oraz banany i czekolada.

Wypełnienia ubytków w uzębieniu. Jeśli plomby w zębach, wykonane z różnych metali, sąsiadują ze sobą, może powstawać prąd galwaniczny, wpływający na zdolność do koncentracji.

Zapobieganie

Ćwiczmy zdolność koncentrowania myśli na jednym przedmiocie: odgryźmy kawałek chleba i żujmy go powoli, przesuwając językiem z jednej strony na drugą. Trzymajmy kawałek chleba możliwie długo w ustach, nie połykając go. Zwróćmy przy tym uwagę na zmiany smaku i dotyku na języku; zdziwimy się, jakich przeżyć zmysłowych może dostarczyć zwykły kawałek chleba!  Aby komórki mózgowe były długo stale zaopatrywane w energię, organizm musi otrzymywać węglowodany złożone. Znajdują się one m.in. w bananach, warzywach, ziemniakach i produktach pełnoziarnistych.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

problemy z koncentracją przyczyny.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz