Wątroba – budowa wewnętrzna

Wątroba otoczona jest torebką włóknistą, która wnika w głąb miąższu, dzieląc go na zraziki (lobuli hepatis), zbliżone kształtem do graniastosłupów. Komórki wątrobowe ograniczają swoimi ścianami sieć włosowatych kanalików żółciowych, które uchodzą do przestrzeni międzyzrazikowej. Tam jako przewodziki międzyzrazikowe sąsiadują z tętnicami i żyłami międzyzrazikowymi tworząc charakterystyczną dla wątroby triadę (tętnica, żyła i przewodzik żółciowy)

Unaczynienie:

  •  czynnościowe: rozpoczyna się żyłą wrotną, która zawiera wchłonięte w przewodzie pokarmowym składniki odżywcze oraz pochodzące ze śledziony produkty rozpadu krwinek czerwonych. Żyła wrotna w wątrobie dzieli się wielokrotnie aż do żył międzyzrazikowych (vv.interlobulares), od których do zrazika wnikają naczynia włosowate ponownie zbierające się w środku zrazika w ż.środkową zrazika (v.centralis lobuli). Żyła środkowa uchodzi do żył podzrazikowych, które stanowią dopływy 2 lub 3 żył wątrobowych, kończących się w żyle głównej dolnej. Taki układ naczyń nosi nazwę sieci dziwnej żylno-żylnej (rete mirabile venosum), ponieważ naczynia żylne po przejściu przez sieć naczyń włosowatych ponownie przechodzą w naczynia żylne.
  •  odżywcze: rozpoczyna się od tętnicy wątrobowej właściwej, która w wątrobie dzieli się wielokrotnie aż do tętnic międzyzrazikowych. Tętnice te wytwarzają sieć włosowatych naczyń odżywczych, które wnikają do zrazika, odżywiając go. Następnie krew spływa do żył środkowych zrazika i dalej drogą jak w krążeniu czynnościowym.

Na podstawie wewnątrzwątrobowego przebiegu naczyń krwionośnych i żółciowych możemy podzielić wątrobę na osiem segmentów naczyniowych, stwarzających dogodne warunki do resekcji części narządu lub pobrania przeszczepu.

Unerwienie:

  •         przywspółczulne pochodzi od nerwu błędnego
  •         współczulne pochodzi od splotu wątrobowego, biegnącego wzdłuż rozgałęzień tętnicy wątrobowej właściwej

Odwiedzający wpisali takie problemy:

anatomia człowieka watroba, budowa wewnętrzna człowieka.

Tags: ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz