Wirus odry (Measles Virus – MEV)

Wirus odry (Measles Virus – MEV) – odra to wysypkowa choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez morbilliwirus z rodziny paramyksowirusów (brak neuraminidazy), przenosi się drogą kropelkową. Okres inkubacji wynosi około 2 tygodni.

Zakaźność chorego pojawia się na 5 dni przed wystąpieniem wysypki. W okresie prodromalnym choroby dominuje ostry ból gardła, nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek, stan zapalny górnych dróg oddechowych. Występuje często suchy kaszel. Charakterystycznym dla odry jest pojawienie się na błonie śluzowej policzków na wysokości dolnych zębów trzonowych, białawych przebarwień tzw. plamek Koplika. Pojawia się wysoka gorączka. Po kilku dniach (do 5) pojawia się wysypka o charakterze gruboplamistym, kolorze różowym, zlewająca się. Najpierw umiejscawia się na twarzy za uszami i na czole, postępuje w dół obejmując całą powierzchnię ciała. Towarzyszy jej kaszel i wysoka gorączka. Po kilku dniach (4-5) gorączka cofa się, ustępują również objawy zapalenia gardła, wysypka zmienia kolor na ceglasty, a naskórek łuszczy się „otrębiasto”.

Powikłania dotyczą głównie dzieci z niedoborami odporności, niedożywionych, z wadami serca, niemowląt. Powikłania: zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu (około 1:1000), podostre  stwardniejące zapalenie mózu (LESS – łac. leukoencephalitis subacuta scleroticans) – pojawia się kilka lat po przebyciu choroby, związane jest z latentnym zakażeniem wirusem odry, charakterystyczne dla tego powikłania jest wybitnie wysokie stężenie przeciwciał przeciw wirusowi, objawy neurologiczne w postaci zaburzeń mowy, upośledzeniem psychicznym, niedowładami postępują doprowadzając do stanu odmóżdżeniowego – rokowanie złe,


Profilaktycznie – szczepienia dzieci atenuowanym wirusem odry. Można zastosować ludzką -globulinę w kilka dni po zakażeniu jeszcze przed pojawieniem się wysypki celem złagodzenia/zapobiegania chorobie.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

wirus odry, odra objawy.

Tags: ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wirus opryszczki pospolitej (HSV-1 oraz HSV-2)

Wirus opryszczki pospolitej (HSV-1 oraz HSV-2) - otoczka jest bardzo obszerna – kompletny wirion ma średnicę 120 – 200 nm,...

Zamknij