Wirus różyczki (Rubella Virus RUBV)

Wirus różyczki (Rubella VirusRUBV) – rodzaj Rubivirus, rodzina Togaviridae.

Materiał genetyczny ssRNA(+) o rozmiarze 10 000 – 12 000 nukleotydów. RUBV jest jedynym wirusem z rodziny Togaviridea nie przenoszonym przez stawonogi. Zawiera antygeny wiążące dopełniacz i hemaglutyninę, istnieje praktycznie tylko jeden serotyp tego wirusa. Jest wirusem wywołującym zakażenia tylko u człowieka. Namnaża się w hodowlach komórkowych wzbudzając w nich efekt
cytopatyczny (CPE). Komórki uprzednio zakażone wirusem różyczki są odporne na zakażenia niektórymi innymi wirusami, np. enterowirusem. Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego.

Zapadalność na tę chorobę jest bardzo duża. Często bezobjawowo. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Okres wylęgania wynosi od 2 – 3 tygodni, a 7 dni przed wystąpieniem wysypki zaczyna się okres zaraźliwości, który kończy się 3-5 dni po wystąpieniu wysypki. Choroba powoduje trwałą odporność. Objawy: najpierw krótki okres objawów nieżytowych oraz powiększeniu węzłów chłonnych, potem bladoróżowa wysypka na twarzy i tułowiu, podobna do odrowej, ale objawy mniejsze, stan chorego lepszy W ciągu 2-3 dni wysypka znika i nie pozostawia żadnych śladów. Powikłania są bardzo rzadkie, U kobiety w ciąży (do 12 tygodnia) może spowodować bardzo poważne zmiany rozwojowe. Fetopatie spowodowane zakażeniem wirusem różyczki in utero noszą nazwę zespołu Gregga i mogą dotyczyć: układu sercowo-naczyniowego, oczu, słuchu i układu nerwowego (niska masa urodzeniowa, skaza małopłytkowa, hepatosplenomegalia, przejaśnienia przynasadowe w RTG i śródmiąższowe zapalenie płuc). Leczenie jest objawowe, leki obniżające temperaturę, ewentualne zapobieganie zakażeniu stosuje się wobec kobiet ciężarnych i po ewentualnym kontakcie z wirusem podaje się globulinę.

Według kalendarza szczepieńszczepienie wszystkich dzieci w 13 miesiącu życia łączoną szczepionką MMR oraz dodatkowo obowiązkowemu szczepieniu przeciwko różyczce poddaje się dziewczynki w wieku 12 lat. Zalecane jest szczepienie wszystkich przyszłych matek, które nie były szczepione lub nie przechodziły różyczki, na kilka miesięcy przed planowaną ciążą, z zaleceniem minimum 3 miesięcznej skutecznej antykoncepcji po szczepieniu.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

objawy ryczki, wirus różyczki.

Tags: ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz