Wirus świnki (Mumps Virus – MuV)

Wirus świnki (Mumps Virus – MuV) – paramyksowirus,  nagminne zapalenie przyusznic, tzw. świnka to stan zapalny ślinianek przyusznych wywołanych przez wirusa świnki, do zakażeń dochodzi najczęściej zimą i wczesną wiosną.

Rozszerza się drogą kropelkową lub przez ślinę, która może się znajdować na pożywieniu albo przedmiotach. Wirus ma małą zdolność zarażania, więc nie zawsze po kontakcie dochodzi do zachorowania.

Okres wylęgania wynosi 2-3 tygodni, a okres zarażalności zaczyna się 2-6 dni przed wystąpieniem objawów i trwa 7-9 dni po ustąpieniu. U 50% chorych bezobjawowo i zakażenie można stwierdzić jedynie przez wykrycie przeciwciał we krwi. Jeżeli dochodzi do objawów to są one następujące: złe samopoczucie, gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, obrzęk ślinianek przyusznych (ból przy otwieraniu ust i gryzieniu), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, skóra nabrzmiała jest blada, lekko błyszcząca, napięta. Najczęstszymi powikłaniami są: zapalenie ucha środkowego, prowadzące czasem do głuchoty, zapalenie trzustki, zapalenie jąder – może prowadzić do bezpłodności (ryzyko wzrasta wraz z wiekiem), zapalenie jajników, rzadko powikłania neurologiczne. Leczenie objawowe, obejmujące leki przeciwgorączkowe. W zapaleniu jądra i zapaleniu stawów podaje się kortykosterydy i niesterydowe leki przeciwzapalne. W zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych można podawać leki przeciwobrzękowe.

Zaleca szczepienie (MMR).

Odwiedzający wpisali takie problemy:

świnka choroba, swinka choroba zdjecia, świnka objawy zdjęcia, wirus świnki, świnka u dzieci zdjęcia, objawy świnki u dzieci zdjęcia, CHOROBA SWINKA ZDJECIA.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz