Yersinioza

Chorobę wywołuje gram-ujemna pałeczka zwana Yersinia enterocolitica zaliczania do rodzaju Pasteurella, tego samego, do którego należy pałeczka dżumy (Yersinia pestis). Rzadko dokonuje się izolacji tych bakterii, ponieważ mają one dość szczególne wymagania hodowlane. Drobnoustrój jest szczególnie często spotykany w Europie Północnej.

Objawy kliniczne w postaci bólów brzucha, gorączki i biegunki pojawiają się jednocześnie, ale biegunkę demonstruje tylko ok. 50% zakażonych. Inne objawy związane z zakażeniem to rumień guzowaty, reaktywne zapalenie stawów, wysiękowe zapalenie gardła, zapalenie węzłów krezki. To ostatnie przypomina klinicznie zapalenie wyrostka robaczkowego i bywa powodem appendektomii. Izolowane zapalenie węzłów krezki powinno przywodzić na myśl zakażenie Y. Enterocolitica.

Przebieg yersiniozy jest trudny do zróżnicowania z innymi zakaźnymi schorzeniami przewodu pokarmowego, ale choroba może trwać nieco dłużej, nawet powyżej 2 tygodni.

Diagnostyka jest trudna i laboratorium powinno być poinformowane o podejrzeniu yersiniozy, bo wymaga to zastosowania do hodowli specjalnych wzbogaconych mediów. Wzrost bakterii jest dość długi, do kilkunastu dni.

Leczenie postaci biegunkowej yersiniozy powinno być objawowe. Choroba ustępuje samoistnie. W przypadku objawów zlokalizowanych poza przewodem pokarmowym (np. rumień guzowaty) dużą skuteczność wykazują fluorochinolony albo cefalosporyny III generacji w połączeniu z aminoglikozydem.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

Yersinioza, yersinia leczenie, yersinia objawy, yersinia enterocolitica leczenie, yersinioza leczenie, yersinia enterocolitica objawy.

Tags:

Ostatnia edycja przez

One Response to “Yersinioza”

  1. Kasia 30-01-2015 at 15:47 #

    Niestety właśnie doświadczam tego na sobie- bolą też dziąsła , szyja, plecy – w ustach powstają ranki , mam też zawroty głowy . Po rumieniu guzowatym zostały tylko plamy takie ciemne ale już nie boli – boli też serce – takie silne ukłucia prawie jak w brzuchu ( jestem dodatkowo na betablokerach). Ogólnie to strasznie się chce spać i nikt nic nie mówi – jak długo jeszcze ? Biorę drugą partię antybiotyku i co dalej ???

Dodaj komentarz