Zaćma operacja – czas oczekiwania oraz terminy na NFZ. Gdzie najlepiej umówić się na zabieg?

Choć zabieg usunięcia zaćmy to powszechna i skuteczna korekta wzroku, w wielu przypadkach czas jej wykonania ma duże znaczenie dla lepszych rezultatów leczenia. Niestety, chcąc wykonać zabieg, który będzie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, musimy liczyć się z długim terminem oczekiwania. Podpowiadamy, gdzie najszybciej można wykonać operację zaćmy.

Operacja zaćmy – kiedy jest konieczna?

Zaćma zwana inaczej kataraktą to zmętnienie soczewki oka, powodujące zamazanie i zniekształcenie widzenia, które najczęściej pojawia się w podeszłym wieku.

Do najczęściej spotykanych objawów zaćmy należą:

  • widzenie jakby za mgłą,
  • pogorszenie widzenia przy słabszym oświetleniu,
  • szybsze zmęczenie oczu,
  • problemy z oceną odległości i poruszaniem się (szczególnie po zmroku),
  • krótkowzroczność,
  • podwójne widzenie.

Nieleczona zaćma może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u okulisty, gdy tylko dostrzeżemy pierwsze symptomy katarakty. 

Usunięcie zaćmy – na czym polega zabieg?

Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i wstawieniu w jej miejsce sztucznej – dobranej indywidualnie do każdego pacjenta. Zabieg polega na wykonaniu mikroskopijnych cięć laserem, które nie powodują bólu i nie wymagają szwów. Przed operacją, oko pacjenta zostaje znieczulone za pomocą kropli, które sprawiają, że cały zabieg powoduje tylko lekki dyskomfort.

Operacja zaćmy – ile trwa i jakie efekty powinna przynieść?

Sam zabieg trwa ok. 15-20 minut, a po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu. Ważne, aby przez kilka dni po zabiegu nie uprawiał sportu, nie dźwigał ciężarów oraz przestrzegał harmonogramu zakraplania oka. Konieczna po zabiegu będzie także wizyta kontrolna w klinice, podczas której zostaną ocenione efekty usunięcia zaćmy.

Operacja ma na celu całkowicie usunąć zamgloną soczewkę, co znacznie wpłynie na poprawę ostrości widzenia. Już po miesiącu pacjent nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu związanego z operacją – po tym czasie bezpiecznie można powrócić do aktywnego trybu życia.

Operacja zaćmy – ile kosztuje?

Jeśli zabieg nie jest refundowany przez NFZ, musimy liczyć, że koszt usunięcia zaćmy może wynieść nawet 7000 zł. Różnice w cenie zależą od jakości dobranej soczewki oraz indywidualnych potrzeb pacjenta (np. potrzeba usunięcia astygmatyzmu). Te ceny obowiązują w prywatnych klinikach w Polsce, które nie mają podpisanej umowy z NFZ. Niestety w Polsce na refundowaną w 100% operację usunięcia zaćmy należy czekać nawet kilka lat, co dla wielu pacjentów w podeszłym wieku można oznaczać utratę wzroku.

Gdzie szybciej wykonać zabieg na zaćmę na NFZ?

Dla osób, których nie stać na zabieg w prywatnej klinice lub nie mogą sobie pozwolić na czekanie na wyznaczony termin w ośrodkach w Polsce, istnieje skuteczna i bezpieczna alternatywa! Od wielu lat, Polacy mogą skorzystać z leczenia poza granicami naszego kraju w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla mieszkańców południowych krańców Polski, którzy bez problemu udadzą się na zabieg do Czech.

Jaki jest koszt zabiegu na zaćmę na NFZ w Czechach?

W przypadku soczewki podstawowej, która w większości przypadków skutecznie wpłynie na odzyskanie prawidłowej widoczności, koszt leczenia całkowicie podlega zwrotowi przez NFZ. Oczywiście zdarza się, że niektóre wady wzroku wymagają dobrania droższych soczewek. W takiej sytuacji pacjent dopłaca tylko do soczewki premium, a koszt zabiegu pokrywa NFZ. Takie rozwiązanie wciąż jest o wiele tańsze niż operacja w prywatnej klinice w kraju.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz