Zanik brunatny mięśnia sercowego

Po łacinie: atrophia fusca myocardii. Zmniejszenie wymiarów i wagi serca, przy czym tętnice wieńcowe nie skracają się, stąd ich przebieg staje się falisty. brunatne zabarwienie mięśnia. zanik tkanki tłuszczowej podnasierdziowej z przekształceniem się w galaretowatą substancję. w ciężkich przypadkach niedożywienia serce jest poszerzone, dochodzi do zgrubienia wsierdzia ew z zakrzepicą przyścienną.MIKROSKOPOWO:

Zmniejszenie ilości i rozmiarów włókien mięśniowych. wzrasta ilość jąder komórkowych w kardiomiocytach, ni widać jednak mitoz. około biegunów jąder gromadzi się ziarnisty, brunatny pigment – lipofuscyna, prawdopodobnie lipidowego pochodzenia. w wy-padku nasilonych zmian widoczny jest on także zewnątrzkomórkowo. zanikowi kardiomiocytów może towarzyszyć ich stłuszczenie.

Do zaniku brunatnego dochodzi u osób w wieku podeszłym, szczególnie wyniszczonych i niedożywionych (gruźlica, nowotwory), w wypadkach zaburzeń endokrynologicznych (choroba Addisona, choroba Simmondsa), przyczyną może być też skrajne niedożywienie z niedoborem białka i przewagą cukrów w diecie, niezależnie od wieku (w kwashiorkor). Pewną rolę przypisuje się też niedoborowi witaminy E (antyoksydant).

Lipofuscyna , będąca efektem peroksydacji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych błon komórkowych przez wolne rodniki (powstają niestrawne dla enzymów ustrojowych agregaty tych kwasów połączone mostkami tlenowymi) może odkładać się także w innych narządach – np w wątrobie i w mięśniowce gładkiej jelit (w tym ostatnim przypadku w przebiegu enteropatii z utratą białek dowolnego pochodzenia – w skrajnych przypadkach dochodzi do brunatnego przebarwienia ściany jelita 'brwown bowel syndrome’).

Lipofuscynę, poza ziarnistą strukturą i brunatną barwą cechują :

  • PAS dodatniość
  • autofluorescencja w świetle ultrafioletowym
  • barwienie się metodą Ziehla i Neelsena (kwasooporność – podobnie jak np. Nocardie i prątki).
  • zanik brunatny mięśnia sercowego jest prawdopodobnie nieodwracalny, natomiast złogi lipofuscyny w mięśniówce gładkiej jelit w przebiegu enteropatii wysiękowych mogą się cofać po wyleczeniu enteropatii.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zanik mięsnia sercowego, zanik brunatny, lipofuscyna, zanik brunatny mięśnia sercowego, atrophia fusca myocardii.

Tags:

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz