Po łacinie: appendicitis acuta. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego chorują zwykle młodzi dorośli (najczęstszy powód interwencji chirurgicznych u dzieci i młodzieży – 1% populacji < 15 rż). Zatkanie światła wyrostka robaczkowego udaje się wykazać w 50-80% – w przeważającej większości przypadków zatyka kamień kałowy (fekalit), rzadziej : kamień żółciowy, guz (najczęstszy nowotwór wyrostka to carcinoid = rakowiak – wywodzi się z komórek endokrynnych śluzówki), pasożyty (raczej inne niż Enterobius vermicularis – owsiki, obecne w 1-7.5% przypadków nie powodują reakcji zapalnej wokół siebie).
Appendicitis w 1 rż jest bardzo rzadkie, ale obarczone dużą śmiertelnością (ok 80%) z powodu dużej tendencji do perforacji wyrostka i powstawania rozlanego zapalenia otrzewnej. predysponują do niego choroba Hirschprunga i martwicze zapalenie jelit (enterocolitis necroticans).
patogeneza: zatkanie (wydzielanie śluzu trwa nadal) => wzrost ciśnienia w świetle narządu => zaciśnięcie żył => upośledzenie ukrwienia wyrostka => inwazja bakteryjna niedokrwionych tkanek. (głównie E. coli, czasem razem z pałeczkami Shigella i Salmonella).
morfologia: początkowo neutrofilowy naciek w błonie śluzowej, podśluzówce i mięśniówce właściwej (znalezienie granulocytów w muscularis propria jest niezbędne do histologicznego wykazania zapalenia wyrostka – naciek ograniczony wyłącznie do błony śluzowej może być efektem podrażnienia śluzówki przez spływający z wyższych odcinków przewodu pokarmowego wysięk zapalny). ww reakcjom towarzyszy odczyn ze strony otrzewnej wyrostka (poszerzenie naczyń krwionośnych + okołonaczyniowe nacieki granulocytarne – makroskopowo śluzówka jest matowa i czerwona). z czasem zapalenie przybiera obraz ropnego (appendicitis suppurativa) – pojawiają się:
- owrzodzenia śluzówki (czasem jej całkowite złuszczenie)
- ropnie w głębszych warstwach ściany
- włóknikowo-ropny wysięk na otrzewnej wyrostka i kątnicy w wypadku zaawansowanych zmian zapalnych o charakterze zgorzelinowym(appendicitis gangrenosa) może dojść do pęknięcia ściany wyrostka z zapaleniem, zwykle rozlanym, otrzewnej.
klinicznie: klasyczna ewolucja objawów w czasie:
- ból okołopępkowy => ból nad talerzem biodrowym prawym => nudności i wymioty => obrona mięśniowa => lekka gorączka z nieznacznie podniesioną leukocytozą (15-20 tys/mm^3).
- w rtg objawy porażennej niedrożności jelit i odruchowe boczne skrzywienie kręgosłupa.
- u małych dzieci i starców obraz zwykle odbiega od typowego – wysokokwalifikowani chirurdzy stawiają 10-30% fałszywie dodatnich rozpoznań appendicitis acuta.
Jako zapalenie wyrostka omyłkowo są zwykle rozpoznawane:
- lymphadenitis mesenterica (zapalenie węzłów chłonnych krezki – często jest następstwem klinicznie bezobjawowego zapalenia jelit spowodowanego przez Yersinia lub wirus)
- salpingitis acuta (ostre zapalenie jajowodu)
- graviditas ectopica (ciąża pozmaciczna)
- ból owulacyjny (podrażnienie otrzewnej przez nieznaczne krwawienie do jamy otrzewnej w czasie owulacji)
- diverticulitis Meckeli (zapalenie uchyłka Meckela)
- torbiel lub skręt jajnika
- zawał sieci wielkiej
- choroba Crohna (enteritis granulomatosa)
- choroba Henocha-SchÜnleina
Powikłania zapalenia wyrostka robaczkowego:
- pęknięcie wyrostka – dotyczy ok 25-50% przypadków
- zapalenie otrzewnej (peritonitis) – szczególnie u niemowląt z powodu relatywnie dużego wyrostka, małej sieci większej i nieruchomości kątnicy
- ropień okołowyrostkowy
- zakrzepica żył w dorzeczu żyły wrotnej
- ropień wątroby
Zapalenie przewlekłe wyrostka robaczkowego albo nie istnieje w ogóle, albo jest bardzo rzadkie (mogą się natomiast zdarzyć nawracające ataki samoograniczającego się ostrego zapalenia). spotykane u niektórych osób lite pasmo tkanki łącznej w miejscu wyrostka wydaje się być zmianą wrodzoną a nie efektem przewlekłego zapalenia.
Skomentuj jako pierwszy!