Zator płynem owodniowym

rzadkie ale groźne powikłanie II i III okresu porodu :

  • występuje 1/26 000 – 1/50 000 porodów
  • jest przyczyną ok 5% zgonów okołoporodowych matek
  • wysoka śmiertelność (86%)

Dochodzi do niego gdy silne parcie współistnieje z pęknięciami macicy (zwykle podłużne pęknięcia dolnego odcinka i szyjki) – np. przy zaklinowaniu płodu w kostnych strukturach miednicy. następuje wówczas przetoczenie płynu owodniowego do krążenia matki.

morfologia:

makroskopowa – bez zmian typowych

mikroskopowa – obecność składników płynu owodniowego (lanugo- włoski płodowe – anizotropowe w świetle spolaryzowanym, z dużą zawartością melaniny, łuski nabłonkowe – czasem jądrzaste, śluz, żółć ze smółki, kropelki tłuszczu z vernix caseosa). konieczne jest zbadanie dużej ilości wycinków z tkanki płucnej – w preparatach barwionych h&e są słabo widoczne. do ich uwidocznienia pomocne jest barwienie wg Attwooda (floxyna barwi łuski nabłonkowe na czerwonoa a zieleń alcjanowa wybarwia śluz). gdy do zatoru doszło w II trymestrze ciąży obecne są jedynie łuski nabłonkowe. w wypadku przeżycia okresu bezpośrednio po powstaniu zatorów w sąsiedztwo naczyń i do ich światła migrują liczne granulocyty.

klinicznie:

Duszność z sinicą i zapaścią i drgawkami. zgon możliwy w ciągu kilku minut. (mimo niewielkiego stosunkowo stopnia zatkania łożyska naczyniowego przez materiał zatorowy, płyn owodniowy zawiera substancje silnie kurczące naczynia).

Powikłaniem po przeżyciu pierwszego okresu jest koagulopatia ze zużycia (zespół masywnego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego – disseminated intravascular coagulation – DIC) występująca w kilka godzin do 7-8 dniu ze względu na tromboplastyczne działanie płynu owodniowego. (trudne do opanowania krwawienia z błon śluzowych i ran poporodowych, krwioplucie). możliwy obrzęk płuc z symptomatologią ARDS.

Dane doświadczalne wskazują na znikomą rolę samego zatkania łożyska naczyniowego płuc przez składniki upostaciowane płynu owodniowego. identyczne objawy wywołuje przetoczenie zwierzętom samego odwirowanego płynu owodniowego.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zator płynem owodniowym, zator płynem owodniowym objawy, zator plynem owodniowym.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz