Zator tętnicy krezkowej

Zator tętnicy krezkowej górnej należy podejrzewać, gdy pojawia się nagły, bardzo silny ból brzucha, intensywna biegunka u chorego z ChNS i/lub migotaniem przedsionków, zwłaszcza jeśli wcześniej występowały zatory innych tętnic.

Objawy

 • klinicznenagły, bardzo silny ból w nadbrzuszu
 • przyspieszona perystaltyka jelit
 • gwałtowne biegunki z domieszką krwi
 • wymioty
 • objawy wstrząsu

Leczenie operacyjne

Rodzaj operacji uzależniony jest od umiejscowienia niedrożności tętnicy oraz stanu żywotności ściany jelit. W ciągu pierwszych kilku godzin możliwe jest przywrócenie krążenia w tętnicach, co uzyskuje się, usuwając zator cewnikiem Fogarty’ego.

Jeśli w czasie operacji stwierdza się martwicę jelita, należy je wyciąć tak rozlegle, aby zespolenie było wykonane w dobrze ukrwionym odcinku. Wycięcie jelita wskazane jest również, jeśli po operacji naprawczej tętnicy i przywróceniu krążenia ściana jelita nie odzyskuje cech dobrego ukrwienia.

Rokowanie jest bardzo złe. Śmiertelność waha się w granicach 70-80%.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zator tetnicy krezkowej, zator krezki, zator kreski.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

One Response to “Zator tętnicy krezkowej”

 1. Maryla 30-01-2013 at 21:10 #

  Co to jest krezka, gdzie się znajduje w organizmie ludzkim? Co oznacza w opisie tomografii komputerowej, które wykonałam dwa dni temu : „Lewe żyły nerkowe : jedna o przebiegu poza aortalnym, druga pomiędzy tętnicą krezkową górną i aortą; widoczne krążenie żylne oboczne – do klinicznego wykluczenia zespołu dziadka do orzechów”
  Jeżeli to możliwe proszę o wyjaśnienie mi co oznacza „zespół dziadka do orzechów ” i co to jest i gdzie się mieści ta krezka?
  Z poważaniem Maryla

Dodaj komentarz