Zespół dziadka do orzechów

Zespół dziadka do orzechów(Nutcracker syndrome)odnosi się do sytuacji, w której zwężenie lewej żyły nerkowej, spowodowane usidleniem między aortą a tętnicą krezkową górną, prowadzi do wystąpienia krwiomoczu.

Prawdopodobnie zespół ten wiąże się z nieprawidłowym umiejscowieniem tętnicy krezkowej górnej. W łagodnej formie tego zespołu może występować łagodny krwiomocz i białkomocz. Niekiedy następuje samoistna remisja, szczególnie u nastolatków.

Patomechanizm

Ucisk żyły nerkowej powoduje wzrost ciśnienia żylnego, co prowadzi do rozwoju żylnego krążenia obocznego – poprzez żyły nadnerczowe, lędźwiowe i narządów płciowych. W badaniach histologicznych wykazano, że istnieje bezpośrednie połączenie pomiędzy wyjątkowo cienkościennymi zatokami żylnymi a przylegającymi kielichami nerek; są one częściowo wyścielone śródbłonkiem, a częściowo nabłonkiem przejściowym dróg moczowych – przyczyna hematurii.

Zespół dziadka do orzechów

Objawy

Klasyczne: mikrohematuria, krwiomocz.

Inne: ból bocznej powierzchni brzucha (1/3), żylaki lewego powrózka nasiennego, zastój krwi żylnej w miednicy (przewlekły ból, dyspareunia, dyzuria, zaburzenia miesiączkowania), przewlekły zespól zmęczenia, proteinuria marszowa i objawy ze strony przewodu pokarmowego

Leczenie

Zależy od sytuacji – od obserwacji, nawet po autoprzeszczep nerki lub nefrektomię w przypadku krwawienia zagrażającego życiem. Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest stentowanie żyły nerkowej metodą wewnątrznaczyniową z dostępu przezudowego. Pierwsze doniesienia wskazują, że wyniki leczenia tą metodą są bardzo dobre, a trwałe upośledzenie czynności nerki jest rzadkością.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zespół dziadka do orzechów, zespól dziadka do orzechów, syndrom dziadka do orzechów, choroba dziadka do orzechów, objaw dziadka do orzechów, zespół dziadka do orzechów objawy, zespół dziadka do orzechów nerki.

Tags: , , , , , , ,

Ostatnia edycja przez

5 komentarzy to “Zespół dziadka do orzechów”

 1. Natalia 16-01-2016 at 19:46 #

  A czy trzeba to kontrolować? I na czym taka kontrola ma polegać ?

 2. xyz 06-03-2016 at 12:24 #

  Natalia, mam to i wiem, że trzeba to kontrolować. Kontrola polega na badaniu krwi i moczu.

 3. eh 09-10-2016 at 17:35 #

  Przez to trafiłam do szpitala z ostrymi bólami nerki przez które wręcz nie mogłam się ruszać. Nie polecam tej choroby.

 4. Ewa 17-11-2016 at 20:35 #

  Witam dziś dowiedziałam się że mam ta chorobę czy ktoś może podpowiedzieć mi do jakiego specjalisty mam z tym się udac

 5. Ania 02-11-2017 at 12:55 #

  aaaEwaEWa a kto ci stwierdził tą chorobę?nie powiedział gdzie z tym się udac?od nerek to nefrolog,ale dla wyjaśnienia to nie choroba z zespol wrodzony z tym się człowiek już rodzi,(kielich nerki uciska na tetnice)tego się nie nabywa w ciągu zycia,wiem cos o tym.

Dodaj komentarz