Ziarniniak naczyniasty

Po łacinie: granuloma pyogenicum, haemangioma eruptivum, granuloma angioplaticum, lobular capillary haemangioma). Mimo mnogości nazw zmiana o niewielkim znaczeniu. Myląca, acz często używana jest nazwa 'granuloma pyogenicum’ (’ziarniniak ropotwórczy’) – zmiana ani nie produkuje ropy ani nie jest ziarniniakiem (ziarniniak to zlokalizowane i dobrze odgraniczone nagromadzenie komórek zapalnych, często o specjalnym charakterze – np komórek olbrzymich lub nabłonkowatych).

Niektórzy zaliczają ją do zmian o charakterze zapalnym, inni do nowotworów łagodnych. przykładem podobnej rozbieżności stanowisk wśród uczonych jest np. kostniak kostninowy.

W 1/3 przypadków powstanie jest związane z urazem, dość często występuje w ciąży. typowo umiejscowiony na dziąsłach lub śluzówce jamy ustnej, możliwa jednak dowolna lokalizacja skórna. średnica 0.5-2 cm. możliwe owrzodzenie powierzchni. pojawia się w ciągu kilku tygodni.

Mikroskopowo: proliferujące kapilary i lite pęczki komórek angioblastycznych, zrąb łącznotkankowy zmieniony zapalnie i obrzęknięty.

Po wycięciu nie wykazuje tendencji do wznowy.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

ziarniak naczyniowy, ziarniniak naczyniowy, ziarniniak naczyniasty, ziarniak nowotwór, ziarniniak ropotwórczy, ziarniak ropotwórczy, ziarniak naczyniasty.

Tags: , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz