Znamię barwnikowe

Po łacinie: NAEVUS PIGMENTOSUS to łagodny rozrost melanocytów skóry i ew. tkanki podskórnej.

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje znamion barwnikowych:

Znamię brzeżne

Inaczej : naevus marginals, n.junctionalis, znamię łączące. Płaskie lub lekko wyniesione bezwłose plamy o śr do ok 6mm.

Mikroskopowo

Gniazda normalnych melanocytów na granicy naskórka i skóry właściwej. melanina w melanocytach i, często w większych ilościach, w fagocytach (melanofagach). nie stwierdza się odczynu zapalnego w otoczeniu znamienia. częstość znamion tego typu maleje z wiekiem. rzekomo najbardziej narażone na zezłośliwienia. na dłoniach, stopach, genitaliach i błonach śluzowych występują prawie wyłącznie znamiona tego typu.

Znamię złożone (naevus pigmentosus compositus)

Wygląd jak powiększone i bardziej wyniosłe znamię brzeżne.może być podobne także do śródskórnego, ale z bardziej brodawkowatą, nierówną i czasem nadmiernie zrogowaciałą powierzchnią. silnie zabarwione. może być owłosione.

mikroskopowo:

W strefie brzeżnej gniazda melanocytów A, głębiej struktury typowe dla znamienia śródskórnego. hyperkeratoza.

Znamię śródskórne (inaczej : naevus intradermalis, n.dermalis, znamię skórne)

Brązowy lub cielisty guzek o śr kilku mm, czasem z nieregularnymi plamami barwnikowymi. zlokalizowany zwykle na twarzy, owłosiony, dobrze odgraniczony.

Mikroskopowo

Nagromadzenie melanocytów w skórze właściwej. komórki są rozproszone i zwykle nie tworzą gniazd jak w zn. brzeżnym. leżące wyżej melanocyty zawierają więcej barwnika (typ A – wysoka akt. tyrozynazy, brak cholinesterazy, okrągłe) niż leżące niżej (typ B i C , profil enzymat. zbliżony do neurocytów, mniej melaniny, B- kształtem przypominają melanocyty A, C są natomiast wrzecionowate).

Znamiona tego typu stanowią 75% znamion u dorosłych. rzadko występują przed okresem pokwitania.

Możliwe, że ww 3 typy są stadiami ewolucyjnymi znamienia barwnikowego. Innym częstym rodzajem ciemnej plamy na skórze jest piega (ephelis – stała i normalna ilość melanocytów, przebarwienie jest efektem albo nadmiernej produkcji melaniny albo zwiększonego jej wychwytu przez keratynocyty) i plama soczewicowata (lentigo – brązowa, płaska nie stwardniała plama, wrodzona lub pojawiająca się przed okresem pokwitania. Histologicznie rozrost melanocytów na granicy skórno-naskórkowej bez typowego dla znamion układu w gniazda.

Odwiedzający wpisali takie problemy:

naevus pigmentosus compositus, naevus pigmentosus dermalis, naevus pigmentosus, naevus pigmentosus junctionalis.

Tags:

Ostatnia edycja przez

One Response to “Znamię barwnikowe”

  1. janusz 14-04-2010 at 09:47 #

    Witam. Po wizycie u dermatologa rozpoznanie: Znamie barwnikowe pachwiny (pachwina? dziwne zmiana skorna jest ciut ponizej szyji ) wynik badania histopatologicznego po wycieciu to : Znamie barwnikowe srodskorne. Malutka ranka zabliznila sie choc trwalo to dluzej niz zykla ranka.Treaz po niespelna roku miejsce bo wycieciu jest przy dotyku troszke zaczelo bolec zmian koloru tej blizny nie ma, alemiejsce to sie uwypuklilo, Bardzo mnie to zaniepokoilo.
    Prosze o porade.dziekuje janusz

Dodaj komentarz