Zwichnięcie stawu biodrowego

To drugi w kolejności staw który najczęściej ulega zwichnięciu. Tworzy go głowa kości udowej (75% kuli) oraz panewka kości biodrowej. Aby doszło do zwichnięcia musi zadziałać znacznie większa siła niż przy zwichnięciu stawu ramiennego. Podobnie jak w stawie ramiennym możliwe są dwa rodzaje zwichnięć – gdy głowa kości przemieszcza się przed i za panewkę. Przesunięciu przed panewkę towarzyszy supinacjo(?) kończyny a za panewkę pronatio(?). Odwrócenie na zewnątrz lub do wewnątrz jest bardzo bolesne i nie możliwe jest nastawienie zwichniętego stawu bez znieczulenia ogólnego!

U około 2% noworodków notuje się wrodzone ubytki w panewce stawu biodrowego (przy zaburzeniach kostnienia chrząstki podstawy panewki) => głowa kości udowej przy obciążonej kończynie dolnej wciska się ku górze i powoduje tzw. wrodzone zwichnięcia. Wczesne rozpoznanie (np. USG) ubytków w panewce tego stawu jest bardzo istotne gdyż umożliwia podjęcie działań zapobiegających takiemu zwichnięciu.

W wieku starszym (częściej u ludzi otyłych) zniszczeniu ulegają chrząstki tworzące staw => zwyrodnienie stawów biodrowych – bardzo bolesne – leczenie polega na operacyjnym wszczepieniu sztucznego stawu (endoprotezy – cementowe, z tworzyw sztucznych, porcelanowe).

 

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zwichnięcie endoprotezy stawu biodrowego objawy, zwichnięcie endoprotezy stawu biodrowego.

Tags: , , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz