Zwyrodnieniowe zapalenie stawów dłoni

Jak rozpoznać i leczyć ból stawów. Bóle stawów kolanowych, biodrowych lub rąk często utożsamia się z procesem starzenia się organizmu. Faktycznie, wiele dolegliwości pojawia się wraz z wiekiem, jednak ich występowanie może być nie tylko oznaką nadejścia sędziwych lat, ale również symptomem choroby zwyrodnieniowej, która niezdiagnozowana, a w rezultacie nieleczona, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dłonie, a konkretnie stawy międzypaliczkowe palców, są stosunkowo częstym umiejscowieniem zmian zwyrodnieniowych. Uważa się, że bardzo duże znaczenie w procesie ich powstawania są uwarunkowania genetyczne. Zmiany te charakteryzują się występowaniem różnej wielkości guzków, które składają się z tkanki kostnej i chrzęstnej. Guzki przy stawach międzypaliczkowych dalszych, czyli znajdujących się bliżej paznokci, nazywane są guzkami Heberdena, natomiast te, powstałe przy stawach bliżej nadgarstka, guzkami Boucharda. Jednak należy pamiętać, że w tym obrębie bardzo często rozpoznaje się również reumatoidalne zapalenie stawów, w związku z czym niekiedy zdarzają się pomyłki lub nieścisłości diagnostyczne.

Diagnozowanie choroby zwyrodnieniowej w stawach dłoni

Aby rozpoznawanie choroby zwyrodnieniowej stawów dłoni było łatwiejsze, szybsze oraz, co najważniejsze, skuteczniejsze Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne wyznaczyło kryteria jej diagnozowania. Stosunkowo krótko rzecz ujmując z chorobą zwyrodnieniową stawów dłoni możemy borykać się jeśli ból stawów lub sztywność w tym obrębie towarzyszy nam przez większość dni w miesiącu.

Sygnałem ostrzegawczym powinno być również pogrubienie części kostnych lub zniekształcenie niektórych stawów dłoni. Wśród najczęściej występujących objawów wyróżnia się także obrzęk jednego lub dwóch stawów śródręczno-paliczkowych. Należy pamiętać, że nie wszystkie kryteria muszą być spełnione, aby zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów dłoni.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej w stawach dłoni

Choroba zwyrodnieniowa w stawach dłoni nie jest nowością, a w licznych pozycjach książkowych, traktujących na jej temat, znajduje się wiele przydatnych i praktycznych informacji. Niestety, nie odnajdziemy w nich jedynej i skutecznej metody leczenia, gwarantującej całkowity powrót do zdrowia oraz odzyskanie stuprocentowej sprawności i ruchomości stawów.

Aby zminimalizować przykre dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową w stawach dłoni, podczas wizyty u specjalisty z pewnością zostaną odpowiednie, niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ogromne znaczenie, w codziennej walce z bólem, będzie miało również regularne, systematyczne i sumienne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, nie tylko podczas sesji terapeutycznych, ale także samodzielnie w domu.

Choroba zwyrodnieniowa jest niewątpliwie źródłem dolegliwości bólowych, które mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwić wykonywanie niektórych czynności. W związku z tym niezwykle istotna jest jak najszybsza diagnostyka oraz natychmiastowe rozpoczęcie rehabilitacji, która z pewnością podniesie komfort i jakość życia.

Tags: , , , ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz