Żyły skórne kończyny górnej

Leżą tuż pod skórą – tzw. Żyły powierzchowne. Są ruchome w stosunku do podłoża. Towarzyszą im naczynia tętnicze.

WYRÓŻNIAMY:

  • Vena cephalica – biegnie w bruździe bocznej mięśnia dwugłowego ramienia
  • Vena basilica – biegnie w bruździe przyśrodkowej mięśnia dwugłowego ramienia
Żyły skórne kończyny górnej

Żyły skórne kończyny górnej

Żyły te wpadają następnie do żyły pachowej. W zgięciu łokciowym duże żyły układają się w kształcie litery N. Są dobrym miejscem do podawania zastrzyków dożylnych, gdyż po podaniu lekarstwa już po ok. 1min dociera ono do najdalszych zakątków układu krwionośnego (np. podanie chydrokortyzolu podczas ataku astmy – jeszcze przed ukończeniem iniekcji chory odczuwa ulgę). Poza tym leżą one pod bardzo cienką warstwą skóry, którą łatwo przebić, zadając stosunkowo niewielki ból.

W przypadku braku możliwości iniekcji do żył przedramienia  możemy wkłuć się do żył powierzchownych kończyny dolnej ale należy pamiętać, że odpływ krwi z tych żył trwa znacznie dłużej. U małych dzieci można wykonać iniekcję do żył szyjnych zewnętrznych lub żył w obrębie głowy które są dobrze widoczne.

Inne znaczenie żył podskórnych:

  • Podawanie kontrastów radiologicznych = flebografia (głównie na kończynach dolnych)
  • Podawanie kroplówek o odczynie obojętnym (inne mogą powodować zapalenie lub nawet zarośnięcie żyły)
  • badanie krwi

Płyny odżywcze należy podawać do żył dużych (np. ż. Podobojczykowej) gdyż nie posiadają one odczynu obojętnego. Lepsze uwidocznienie żył podskórnych otrzymujemy poprzez założenie opaski uciskowej powyżej miejsca iniekcji. Innymi zabiegami jakie wykonujemy na kończynie górnej są: badanie tętna (na tętnicy ramieniowej w zgięciu łokciowym, lub na tętnicy promieniowej – od strony kciuka) oraz ciśnienia

Odwiedzający wpisali takie problemy:

zanik żył, zanik żył na rękach.

Tags: ,

Ostatnia edycja przez

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz